Особливості семантики предметних та ознакових слів

Мединська Наталія Миколаївна, канд. філол. наук, доц., докторант

Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова

2010.– Vol. 4 : 96-103Pdf

Статтю присвячено з’ясуванню особливостей вираження денотативного та сигніфікативного значень у предметних та ознакових словах. Здійснено аналіз різних підходів лінгвістів до потрактування семантики предметних та ознакових слів.

Ключові слова: денототат, сигніфікат, ознакові слова, предметні слова, предикативний зв’язок.

В статье рассмотрены особенности выражения денотативного и сигнификативного значений предметных и признаковых слов. Осуществлен анализ различных подходов лингвистов к определению семантики предметных и признаковых слов.

Ключевые слова: денототат, сигнификат, признаковые слова, предметные слова, предикат.

This article is devoted to clarifying of the features of denotative and signifiсative meanings of the subjective and predicative words. The author analyzes different approaches of linguists to determination of subjective and predicative words’ semantics

Key words: denotat, signifiсat , predicative words, subjective words, predicate.

1. Аристотель. Категории // Аристотель. Сочинения : в 4т. Т. 2 – 4 / [ред. З.Н. Микеладзе]. – М.: Мысль, 1978 – 1984.
  2. Арутюнова Н.Д. О номинативном аспекте предложения / Н.Д. Арутюнова // Вопр. языкознания. – 1971. – № 6. – С. 61-73.
  3. Вольф Е.М. Грамматика и семантика прилагательного / Е.М. Вольф. – М.: Наука, 1978. – 200 с.
  4. Гак В.Г. К проблеме синтаксической семантики: Семантическая интерпретация “глубинных” и “поверхностных” структур. Инвариантные синтаксические отношения значений и структура предложения / В.Г. Гак – М.: Наука, 1969. – 176 с.
  5. Казарина В.И. Современный русский синтаксис: структурная организация простого предложения. Учебное пособие / В.И. Казарина – Елец: ЕГУ им. Бунина. – 2007. – 329 с.
  6. Кацнельсон С.Д. Типология языка и речевое мышление / С.Д. Кацнельсон. – Л.: Наука, 1978. – 388 с.
  7. Кобозева И.М. Лингвистическая семантика / И.М. Кобозева.– М.: Изд. 2-е. Елиторал УРСС, 2004. – 352 с.
  8. Левицкий В.В., Стернин И.А. Экспериментальные методы в семасиологии / В.В. Левицкий, И.А. Стернин. – Воронеж, 1989. – 193 с.
  9. Лейбниц Г.В. Собрание сочинений / Г.В. Лейбниц. – М.: Мысль, 1984. – Т. 3.
  10. ЛЭС – Лингвистический энциклопедический словарь. – М., 1990.
  11. Никитин М.В. Основы лингвистической теории слова / М.В. Никитин. – М.: Высшая школа, 1988. – 271 с.
  12. Рахилина Е.В. О тенденциях в развитии когнитивной семантики / Е.В. Рахилина. // Изв. РАН. Серия литературы и языка – М., 2000. – Т. 59, №3. – С.3-15.
  13. Селіванова О. Сучасна лінгвістика. Термінологічна енциклопедія / Олена Олександрівна Селіванова. – К., 2006. – 716 с.
  14. Степанов Ю.С. Имена. Предикаты. Предложения: Семиологическая грамматика [Текст] / Ю.С. Степанов. – М.: Наука, 1981. – 360 с.
  15. Уфимцева А.А. Лексическое значение: Принципы семасиологического описания лексики / А.А. Уфимцева. – М.: 1986. – 218 с.
  16. Чебанов С.В., Мартыненко Г.Я. Синергетика и холистические образы языка // С.В. Чебанов. Собрание сочинений. Т.3. – Вильнюс, 2004.
  17. Чернейко Л.О. Лингво-философский анализ абстрактного имени / Л.О.Чернейко – М.: Наука, 1997. – 320 с.
  18. Шатуновский И.Б. Семантика предложения и нереферентные слова (значение, коммуникативная перспектива, прагматика) / И.Б. Шатуновский. – М.: Языки русской культуры, 1996. – 399 с.