«ЧЕРВОНА» ОДЕСА ОЧАМИ Н. КАЗАНДЗАКІСА: ДОКУМЕНТАЛЬНО-ХУДОЖНІЙ ДВОСВІТ АВТОРА (на матеріалі тревелогу «Подорожуючи: Русія»)

←2019. – Vol. 15

Сніговська Оксана Володимирівна
к.пед.н., доцент
Одеський національний університет імені І. І. Мечникова

Малахіті Андрій Васильович
ст. викладач
Одеський національний університет імені І. І. Мечникова

DOI: https://doi.org/10.17721/StudLing2019.15.235-249

FULL TEXT PDF (UKRAINIAN)

АНОТАЦІЯ

У статті досліджуються особливості документально-художніх творів, зокрема листи, статті, подорожні нотатки, газетні публікації, фото- і відеоматеріали, які лягли в основу тревелогу «Подорожуючи: Русія» грецького письменника Нікоса Казандзакіса. Описуються його численні поїздки до Радянського Союзу в 20-х роках ХХ століття. Розглянуто характерний для тревелогу комплекс тем і мотивів, топоси, виділені топографічні сюжети, орієнтовані на представлення фактів і ситуацій. Предметом зображення в подорожніх записках, нарисах Н. Казандзакіса виступає практично все, що бачить і усвідомлює / сприймає і, звичайно, описує мандрівник: топографічне середовище, краса природи, побут, соціальні відносини, психологія людей. Мандрівна фігура, відриваючись від звичного, природного для неї життя, ніби долає бар’єрність буття, що змушує автора і читачів проживати прикордонні стани, ставити крайні питання, шукати відповіді, виконуючи надзавдання тревелогу. Потрапляючи в інші, чужі умови, мандрівник або зрощується, звикаючи до них, або оцінює їх, трансформуючи як для себе, так і для інших. Тревелог Н. Казандзакіса «Подорожуючи: Русія» далеко не завжди адекватно відображає реальний простір подорожей. Повторювані маршрути поїздок Греція – Одеса – Київморем і далі залізницею отримують різне освітлення в залежності від оптимістичних (на початку його філософсько-релігійного шляху) або катастрофічних із присмаком розчарування (наприкінці його ідеологічних пошуків) передчуттів автора. Так, на побудову тревелогу великий вплив мали попередні подорожі грецького письменника по тих самих місцях. Нікос Казандзакіс часто відсилає читача до фактів історії, культурних кодів, ідеологічнихпротиставлень, особистої пам’яті. Проте протиставлення Європа / Греція – Русія, Відень – Одеса, греки – росіяни / українці – євреї в статті трактуються номінально, основним завданням письменника бачиться вихід до побутових принципів улаштування і трансформації життя простої людини.

Ключові слова: Одеса, Казандзакіс, «Філікі Етерія», «Червона хустина», сценарій, листи.

ЛІТЕРАТУРА

1. ВайльП. Гений места (Москва, КоЛибри, 2006), 486.
  2. ЛегеньковаЕ. А. «Путешествие в Россию 1928 г. глазами Элени Самиос-Казандзакис: в защиту Панаита Истрати Новейшая история России 3 (14) (2015): 110–120.
  3. ПолонскийА. В. «Травелог и его место в современной журналистике Вестник ТвГУ. Серия «Филология» 1 (2015): 207–215.
  4. TeleioniE. «Nikos Kazantzakis’ Travel Writings on England Rozetta Journal 12.5 (2013): 79–83.
  5. Dimadis, K. K. «Τέχνη και εξουσία. Παρατηρήσεις σε τέσσερα ταξιδιωτικά έργα του Νίκου Καζαντζάκη Εισαγωγή στο έργο του Καζαντζάκη. Επιλογή κριτικών κειμένων. Επιμέλεια Roderick Beaton (Ηράκλειο, Πανεπιστημιακές εκδόσεις Κρήτης, 2015).

Джерела ілюстративного матеріалу

6. «Приезд греческого писателя Казанцакиса Известия Одесского Окружкома КП(б)У, Окрисполкома и ОСПС 2520 (24 апреля 1928 г.).
  7. Феодосьєв Сергій. «Київські сторінки життя Нікоса Казандзакіса Нікос Казандзакіс: пристрасть до свободи (Київ, Логос, 2009): 56–60.
  8. Επιστολές προς τη Γαλάτεια: Ιστορικό Μουσείο Κρήτης. Πρόσβαση: https://www.historicalmuseum.gr/webapps/kazantzakispages/gr/life/lettersgalateiarussia.php
  9. Καζαντζάκη Ελένη, Νίκος Καζαντζάκης. Ο Ασυμβίβαστος (Βιογραφία βασισμένη σε ανέκδοτα γράμματα και κείμενά του), Εκδ. Καζαντζάκη, Αθήνα, 1983.
  10. ΚαζαντζάκηςΝίκος. Ταξιδεύοντας: Ρουσία, Αθήνα, 2018. 243 σ.
  11. Καραγκιοζόπουλος Θωμάς.Τα ταξίδια του Νίκου Καζαντζάκη στη Ρωσία. Η σύλληψή του μετά από εκδήλωση στην Αθήνα. Πώς είδε ο λογοτέχνης την επανάσταση των Μπολσεβίκων. Πρόσβαση: http://www.mixanitouxronou.gr/ta-taksidia-tou-nikou-kazantzaki-sti-rosia-i-syllipsi-tou-meta-apo-ekdilosi-stin-athina-pos-eide-o-logotexnis-tin-epanastasi-ton-bolsevikon/
  12. Τετρακόσια γράμματα του Καζαντζάκη στον Πρεβελάκη, Β’ έκδοση, Εκδόσεις Ελένης Ν. Καζαντζάκη, Αθήνα, 1984.