Дейксис староукраїнської проповіді XVII століття

Олешко Юлія Леонідівна

асп.

2014.– Vol. 8 : 508-511Pdf

У статті дейксис розглядається як властивість висловлювання вказувати на конкретну просторовочасову ситуацію, мати конкретного адресата й співвідноситись із певним об’єктом чи особою. Категорія дейксису аналізується на матеріалі староукраїнської проповіді XVII ст., а саме в казаннях А. Радивиловського зі збірника “Огородок Марії Богородиці”.

Ключові слова: просторовий/часовий/особовий/об’єктний дейксис, дейктики, староукраїнська проповідь, друга половина XVII ст., Антоній Радивиловський.

Олешко Ю. Л., асп.

Киевский национальный университет имени Тараса Шевченко

Дейксис староукраинской проповеди XVII века

В статье дейксис рассматривается как свойство высказывания указывать на конкретную пространственно-временную ситуацию, иметь конкретного адресата и соотноситься с определенным объектом или лицом. Категория дейксиса анализируется на материале староукраинской проповеди XVII в., а именно в проповедях А. Радивиловского из сборника “Огородок Марии Богородицы”.

Ключевые слова: пространственный / временной / личный / объектный дейксис, дейктики, староукраинская проповедь, вторая половина XVII в., Антоний Радивиловский. Ю. Л. Олешко

Oleshko Y. L., Postgraduate Student

Taras Shevchenko National University of Kyiv

Deixis of the Old Ukrainian Sermon of the 17th Century

The article observes deixis as the property of any utterance to point on the certain spatio-temporal situation, to have a particular destination and to be consistent with a particular object or person. The category of deixis has been analyzed on the material of the old Ukrainian sermon of 17th cent., namely in the texts by A. Radyvylovsky from the collection “Ohorodok of Virgin Mary”.

Key words: spatial / temporal / personal / object deixis, deictics, old Ukrainian sermon, second half of the 17th century, Anthony Radyvylovskyi.

1. Бенвенист, Э. Общая лингвистика / Эмиль Бенвенист ; пер. с фр. – М. : Прогресс, 1974. – 448 с.
  2. Бондарко, Н. А. Текстовые структуры в немецкой духовной прозе XIII века (трактат “Geistlicher Herzen Bavngart” и его источники) : дисс. … канд. филол. наук : спец. 10.02.04 “Германские языки” / Николай Александрович Бондарко. – СПб, 2001. – 231 с.
  3. Кибрик, А. Дейксис / Андрей Кибрик. [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://www. krugosvet.ru/enc/gumanitarnye_nauki/lingvistika/DEKSIS.html?page=0,3
  4. Лайонз, Дж. Введение в теоретическую лингвистику / Дж. Лайонз. – М. : Прогресс, 1978. – 543 с.
  5. Наенко, Г. М. Формы дейксиса в староукраинских научных текстах / Г. М. Наенко // Альманах современной науки и образования. – Тамбов : Грамота, 2014. – № 2 (81). – С. 121–125.
  6. Ніка, О. І. Модус у староукраїнській літературній мові другої половини XVI – першої половини XVII ст. / Оксана Іванівна Ніка. – К. : ВПЦ “Київський університет”, 2009. – 444 с.

Список умовних скорочень назв джерел:

Рад. – Радивиловський А. Огородок Маріи Богородицы. К., 1676. – Ст.-др. ЦНБВ, Ш. Кир. 728.

Стаття надійшла до редакції 10.05.14