ГРЕЦЬКІ БОГИ-ЦІЛИТЕЛІ ТА ВІДОМОСТІ ПРО МАГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ЛІКАРСЬКИХ РОСЛИН

Михайлова Олена Григорівна

кандид. філол. наук, доцент

Київський національний університет імені Тараса Шевченка Інститут філології

FULL TEXT PDF (UKRAINIAN)

АНОТАЦІЯ

Стаття присвячена дослідженню універсальних лікувальних засобів, згаданих у міфах про бога-цілителя Асклепія та пошукам сучасних їхніх відповідників у ботанічній номенклатурі та медичній практиці. Культ Асклепія має хтонічні риси, що свідчить про його архаїчність та зв’язок з тотемічними міфами. Бог-цілитель вважався винахідником рослин-панацей, здатних не тільки лікувати будь-які хвороби, але навіть запобігати смерті. Аналіз опису різних видів таких диво-ліків рослинного походження, представлений у 25-ій книжці «Природничої історії» Плінія Старшого, довів, що три панацеї пов’язані з культом бога Асклепія. Одна із згаданих Плінієм рослин і сьогодні широко використовується у народній і традиційній медицині, а також у гомеопатії. За нашою гіпотезою ця рослина відома у сучасній ботанічній номенклатурі під назвою Сentaurium – золототисячник та може вважатися універсальним фітопрепаратом.

Ключові слова: тотемізм, грецькі боги-цілителі, ботанічна номенклатура, лікарські рослини

ЛІТЕРАТУРА

1. Иванов, В.В. Змей / В.В. Иванов // Мифы народов мира. Т. 1. – [2-е изд.]. – М.: Советская энциклопедия, 1987. – С. 468-471
  2. Мифы народов мира. Энциклопедия. Т. 1. [2-е изд.]. – М.: Советская энциклопедия, 1987. – 671 с.
  3. Пиндар. Вакхилид. Оды. Фрагменты. – М.: Наука, 1980. – 503 с.
  4. Пропп, В.Я. Исторические корни волшебной сказки / Владимир Яковлевич Пропп. – М.: Лабиринт, 2000 – 335 с.
  5. Фрэзер, Д. Золотая ветвь / Джеймс Джордж Фрэзер. – М.: Наука, 1983. – 703 с.
  6. Coleman, J.A. The dictionary of mythology. London: Arcturus, 2007. – 1135 p.
  7. Plinius Maior. Naturalis historia, lib. 25, cap. 11-14 [Електронний ресурс]. – Код доступу: http://www.perseus.tufts.edu/hopper/searchresults