Лексико-семантичні особливості тактильних прикметників із семою “велика вага”  у творах поетів епохи принципату Августа

Антонюк Соломія Андріївна

асист.

Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького

2014.– Vol. 8 : 110-116Pdf

У статті розглянуто лексичну семантику прикметників ЛСГ “велика вага”, які у поетичних творах поетів епохи принципату Августа актуалізують прямі, похідні, переносні і конотативні значення.

Ключові слова: лексико-семнатичне поле, лексичко-семантична група, лексико-семантичний варіант, синтагматичні відносини, синестезія.

Антонюк С. А., препод.

Львовский национальный медицинский университет имени Данила Галицкого

Лексико-семантические особенности тактильных прилагательных с семой “больший вес” в поэтических текстах писателей эпохи принципата Августа

В статье проанализированы особенности семантики тактильных прилагательных с семой “большой вес”, которые в текстах Горация, Вергилия и Овидия реализуют прямые, производные, переносные и коннотативные значения.

Ключевые слова: лексико-семантическое поле, лексико-семантическая группа, лексико-семантический вариант, синтагматические отношения, синестезия.

Antonyuk S. A., lecturer

Danylo Halytsky Lviv National Medical University

The Lexical Semantics of the Adjectives Denoting Big Weight in the Latin Poetry of the Classical

Period

The present paper is concerned with the analysis of the lexico-semantic peculiarities of the touch-related adjectives denoting big weight, which in the Latin poetry of the classical period actualise nominative, metaphorical and connotative meanings.

Key words: lexico-semantic field, lexico-semantic group, lexico-semantic variant, syntagmatic relations, synaesthesia.

1. Апресян, Ю. Д. Об одной закономерности устройства семантических систем / Ю.Д. Апресян // Проблемы семантического анализа лексики : Тезисы докладов международной конференции. Пятые Шмелевские чтения. 23–25 февраля 2002. – М. : Русские словари, 2002. – С. 6–9.
  2. Кюсева, М. В. Прилагательные тяжелый и легкий в типологической перспективе / М. В. Кюсева, Д. А. Рыжова, Л. С. Холкина // Компьютерная лингвистика и интеллектуальные технологии : По материалам ежегодной Международной конференции “Диалог”. – М. : РГГУ, 2012. – Вып. 11 (18). Т. 1. – С. 247–255.
  3. Левченко, О. П. Опозиція легкий-важкий у фразеологічних системах / О. П. Левченко // Ученые записи Таврического национального университета им. В. И. Вернадского : Научный жунал. – Т. 18 (57). – № 2. – С. 70–74.
  4. Сторчак, О. Г. Концепты ТЯЖЁЛЫЙ и ЛЁГКИЙ в современном англоязычном дискурсе : дис. … канд. филол. наук : 10.02.04 “Германские языки” / Сторчак Олег Григорьевич. – Харьков, 2011. – 221 с.
  5. Федотова, О. С. Дериваційний потенціал прикметників зі значенням чуттєвого сприйняття в сучасній російській мові : автореф. дис. … канд. філол. наук : спец. 10.02.02 “Російська мова” / Оксана Сергіївна Федотова. – К., 1998. – 19 с.
  6. Харченко, В. К. Лингвосенсорика: Фундаментальные и прикладные аспекты / Вера Константиновна Харченко. – М. : ЛИБРОКОМ, 2012. – 216 с.
  7. Шинкарук, В. Д. Особливості реченнєвих структур з емоційно-оцінними значеннями / В. Д. Шинкарук // Studia Linguistica : зб. наук. пр. – 2011. – Вип.5. – Ч. 2. – С. 29–37.
  8. Ширшикова, Е. А. Категоризация признаков “тяжёлый”/ “лёгкий” в английском языке : дис. … канд. филол. наук : 10.02.04 “Германские языки” / Ширшикова Екатерина Александровна. – Воронеж, 2013. – 250 с.
  9. Givόn, T. Syntax : An introduction. – [rev. ed.]. – Amsterdam / Philadelphia: John Benjamins Publishing Company. – Vol. 1. – 2001. – 485 p.

Стаття надійшла до редакції 21.03.14