Метафора у структурі поетичного тексту І. В. Жиленко

Сардарян Каринна Гамлетівна

канд. філол. наук, доц., докторант

Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди

2014.– Vol. 8 : 404-409Pdf

Розглянуто домінантні типи метафоричних перенесень у поетичних текстах І. В. Жиленко як основи образної системи твору. Увагу зосереджено на аналізі метафоричного вживання слів, що є конструктивним елементом мовної композиції поетичного тексту. Висвітлено композиційну роль метафори як інтегруючого засобу образності поетичного тексту, що дозволяє оцінити високий рівень поетичної майстерності мисткині.

Ключові слова: метафора, поетичний текст, асоціативна образність, креативність, ідіостиль, структурні компоненти тексту.

Сардарян К. Г., канд. филол. наук, доц., докторант

Харьковский национальный педагогический университет имени Г. С. Сковороды

Метафора в структуре поэтического текста И. В. Жиленко

Рассмотрены доминантные типы метафорических переносов в поэтических текстах И. В. Жиленко как основы образной системы произведения. Внимание сосредоточено на анализе метафорического употребления слов, которое является конструктивным элементом языковой композиции поэтического текста. Освещена композиционная роль метафоры как интегрирующего средства образности поэтического текста, что позволяет оценить высокий уровень поэтического мастерства поэтессы.

Ключевые слова: метафора, поэтический текст, ассоциативная образность, креативность, идиостиль, структурные компоненты текста.

Sardaryan K. G., Ph. D., Associate Professor

Kharkiv National Pedagogical University named after G. S. Skovoroda

Metaphor in the Structure of a Poetic Text of I.V. Zhylenko

In this article dominant types of metaphorical transfers in the poetic texts of I. Zhylenko as the basis of image structure of her pieces were considered. Attention is focused on the analysis of the metaphorical usage of words, which are the structural elements of the whole language composition of the poetic text. The article deals with a compositional role of the metaphor as an integrating mean of the image side of the poetic text, what gives the opportunity to estimate the high level of poetic mastery of the poetess.

Key words: metaphor, poetic text, associative image system, creativity, individual style, structural components of the text.

1. Арутюнова, Н. Д. Функциональные типы языковой метафоры / Н. Д. Арутюнова // Известия АН СССР. Серия литературы и языка. – М. : Наука, 1978. – Т.37. – № 4. – С. 333–343.
  2. Дроздовський, Д. Поезія казкових сновидінь [Електронний ресурс] / Д. Дроздовський // ЛітАкцент. – 2001. – 11 трав. – Режим доступу: http://litakcent.com/2011/05/11/poezija-kazkovyh-snovydin.
  3. Жиленко, І. В. Антологія української поезії / І. Жиленко // Антологія української поезії, том шостий. – 2011– Режим доступу: http://ukr-lit.net/nasha-biblioteka/1334-news/3510-antologija-ukrayinskoyipoeziyi-6.html.
  4. Жиленко, І. В. Казки буфетного гнома: поезії / Ірина Жиленко. – К. : Молодь, 1985.
  5. Жиленко, І. В. Пори року: поезії / Ірина Жиленко. – К. : Укр. письменник, 1999. – 135 с.
  6. Жиленко, І. В. Cвітло вечірнє : поезії / Ірина Жиленко. – К. : Унів. Вид-во ПУЛЬСАРИ. – 2010. – 96 с.
  7. Жиленко, І. Соло на сольфі: : поезії / Ірина Жиленко. – К. : Молодь, 1965. – 79 с.
  8. Жиленко, І. Homo feriens : Спогади / Ірина Жиленко ; передм. М. Коцюбинської. – К. : Смолоскип, 2011. – 816 с.
  9. Жиленко, І. Чайна церемонія: поезії / Ірина Жиленко. – К. : Рад. письменник, 1990. – 159 с.
  10. Жиленко, И. В отзвуке чуда : Избранное / Ирина Жиленко ; Перевод, предисловие Д. Кишиневского. – У. : Созвучие , 2010. – 113 с.
  11. Жулинський, М. Та, що молиться Богові віршами / М. Жулинський // Жиленко І. Євангеліє від ластівки: вибр. твори. – 2-е вид. – К.: Пульсари, 2006. – С. 4–30.
  12. Кишинівський, Д. Миновали Святого Илью…(Из Ирины Жиленко) / Д. Кишинівський // Режим доступу: http : // www. poetryclub. com.ua / getpoem. php?id=1931
  13. Коцюбинська, М. Вікно у сад: “Вибране” Ірини Жиленко / М. Коцюбинська // Мої обрії: У 2 т. – Т. 1. – С. 106–122.
  14. Сардарян, К. Г. Епістолярії Ірини Жиленко в біографічному та історико-культурному контексті : монографія / Каринна Гамлетівна Сардарян. – Донецьк : “Ноулідж”, 2014. – 216 с.
  15. Черняева, А. Ю. Синестезия как объект междисциплинарных исследований / А. Ю. Черняева [Електронний ресурс]. – Режим доступу до статті: http://www.sworld.com.ua/konfer26/412.pdf.
  16. Штолько, М. А. Фемінність поезії Ірини Жиленко / М. А. Штолько // Поетичний клуб. – Режим доступу: htpp://www poetryclub.com.ua/metrs.php?id=61&type=critiques.

Стаття надійшла до редакції 28.03.14