Метафоричний компонент у медичній термінології  (на матеріалі анатомічних і клінічних термінів)

Бражук Юлія Борисівна, асп.

2012.– Vol. 6/1 224-228Pdf

У статті досліджується метафоричний компонент і вихідні сфери метафоризації у клінічній та анатомічній термінології. Типи метафор виділяються на основі зовнішньої схожості з об’єктами живої і неживої природи, флорою і фауною. Метафора, завдяки образності, робить абстрактні значення більш зрозумілими і виявляє зв’язки між реальними об’єктами.

Ключові слова: метафора, клінічна та анатомічна термінологія, види метафор, зовнішня схожість.

В статье исследуется метафорический компонент, исходные сферы метафоризации в клинической и анатомической терминологии. Типы метафор выделяются на основе внешнего сходства с объектами живой и неживой природы, флорой и фауной. Метафора, благодаря образности, делает абстрактные значения более понятными и выявляет связи между реальными объектами.

Ключевые слова: метафора, анатомическая и клиническая терминология, виды метафор, внешнее сходство.

In the article a metaphorical component is studied on the background of basic spheres of metaphor usage in clinical and anatomical terminology. Types of metaphors are established on the basis of their outer resemblance with the objects of alive and dead nature, flora and fauna. The metaphor, due to its expressiveness, makes abstract meanings more clear and reveals relations among real objects.

Key words: metaphor, anatomical and clinical terminology, types of metaphors, similarity in appearance.

1. Алексеева Л. М. Термин и метафора / Л. М. Алексеева. – Пермь : Изд-во Пермского университета, 1998. – 250 с.
  2. Арутюнова Н. Д. Дискурс / Н. Д. Арутюнова // Лингвистический энциклопедический словарь. – М., 1998. – 461 с.
  3. Бессонова О. В. Методологический анализ современных теорий метафоры / О. В. Бессонова // Интерпретация как историко-научная и методологическая проблема. – Новосибирск : Наука, 1986. С. 56–64.
  4. Дудецкая С. Г. Метафоризация как способ терминообразования (на материале английской терминологии черепно-челюстно-лицевой хирургии и стоматологии) : автореф. дисс. … канд. фил. наук / С. Г. Дудецкая. – Самара, 2007. – 24 с.
  5. Загрекова Е. Н. Истоки и развитие российской медицинской терминологии : автореф. дисс. … канд. филол. наук / Е. Н. Загрекова. – Саратов, 2008. – 23 с.
  6. Кравцова Ю. В. Семантико-когнітивне моделювання метафоризації / Ю. В. Кравцова // Мовознавство. – 2011. – №1 – С. 43–54.
  7. Лакофф Д., Джонсон М. Метафоры, которыми мы живём / Д. Лакофф, М. Джонсон. – М. : Эдиториал УРСС, 2004. – 256 с.
  8. Лейчик В. М. Терминоведение: предмет, методы, структура / В. М. Лейчик. – 2-е изд. – М. : КомКнига, 2006. – 256 с.
  9. Москвин В. П. Русская метафора: очерк семиотической теории / В. П. Москвин. – 3-е изд. – М., 2007. – 182 с.
  10. Новодранова В. Ф. Именное словообразование в латинском языке и его отражение в терминологии / В. Ф. Новодранова. – М. : Языки славянских культур, 2008. – 323 с.
  11. Панасенко Н. И, Топоров Г. Н. Словарь терминов по клинической анатомии / Н. И. Панасенко, Г. Н. Топоров. – М. : Медицина, 2008. – 164 с.
  12. Покровский В. Энциклопедический словарь медицинских терминов / В. Покровский. – М. : Медицина, 2005. – 960 с.
  13. Суперанская А. В., Подольская Н. В., Васильева Н. В. Общая терминология: вопросы теории : монография / А. В. Суперанская, Н. В. Подольская, Н. В. Васильева. – М. : УРСС Эдиториал, 2005. 256 с.
  14. Черкасов В. Г., Бобрик І. І., Гумінський Ю. Й., Ковальчук О. І. Міжнародна анатомічна термінологія / В. Г. Черкасов, І. І. Бобрик, Ю. Й. Гуминський, О. І. Ковальчук. – Вінниця : Нова книга, 2010. – 391 с.
  15. Haverkamp A. Metapher. Die Ästhetik in der Rhetorik / Anselm Haverkamp. – München : Wilhelm Fink Verlag, 2007. – S. 282.