Методи дослідження категорії темпоральності в давньогрецькій мові

Звонська Леся Леонідівна, д-р філол. наук, проф.

2012.– Vol. 6/1 229-237Pdf

У статті розглядаються лінгвостатистичні методи дослідження категорії темпоральності у давньогрецькій мові з архаїчної до класичної доби, в процесі становлення та розвитку лексикограматичних засобів референції часу.

Ключові слова: категорія темпоральності, лінгвостатистика, коефіцієнт варіації, критерій суми рангів Н Крускела-Уолліса, критерій c2, критерій Стьюдента, критерій Х ван дер Вардена, відносна похибка.

В статье рассматриваются лингвостатистические методы исследования категории темпоральности в древнегреческом языке в процессе становления и развития лексико-грамматических средств референции времени с архаического до классического периодов.

Ключевые слова: категория темпоральности, лингвостатистика, коэффициент вариации, критерий суммы рангов Н Крускела-Уоллиса, критерий c2, критерий Стьюдента, критерий Х Ван дер Вардена, относительная погрешность.

This article deals with lingvostatistic methods in research of category of temporality in the Greek language in the process of formation and development of lexical and grammatical means of time’s reference from the archaic time to the classical period.

Key words: category of temporality, lingvostatistic, coefficient of variation, rank-sum H test KruskelWallis, criterion c2, criterion Student’s, criterion X van der Vаrdun, the relative error.

1. Ван дер Варден Б. Л. Математическая статистика / Б. Л. Ван дер Варден. – М., 1971. – 286 с.
  2. Головин Б. Н. Язык и статистика / Б. Н. Головин. − М. : Просвещение, 1971. – 192 с.
  3. Звонська Л. Л. Генеза парадигми темпоральності в давньогрецькій мові / Л. Л. Звонська. – К. : Вид. центр КНЛУ, 2005.
  4. Звонська Л. Л. Історія грецької мови / Л. Л. Звонська. – К. : ВПЦ “Київський університет”, 2011. – 302 с.
  5. Левицкий В. В. Квантитативные методы в лингвистике / В. В. Левицкий. – Черновцы : Рута, 2004. – 190 с.
  6. Лосев А. Ф. Языковая структура / А. Ф. Лосев. − М. : Изд-во МГУ, 1983. – 375 с.
  7. Молчанов В. И. Время и сознание. Критика феноменологической философии / В. И. Молчанов. – М. : Высшая школа, 1998. – 143 с.
  8. Мосенкіс Ю. Л. Найдавніші памятки грецької мови / Ю .Л. Мосенкіс. – К. : Дослідницький семінар “Мова та історія”, 2000. – 28 с.
  9. Нерознак В. П. Древнегреческий язык / В. П. Нерознак // БСЭ. Языкознание. – М. : Большая российская энциклопедия, 1998. – С. 118–119.
  10. Носенко И. А. Начала статистики для лингвистов / И. А. Носенко. – М. : Высшая школа, 1981. – 160 с.
  11. Осипов А. И. Пространство и время как категории мировоззрения и регуляторы практической деятельности / А. И. Осипов. − Минск : Наука и техника, 1989. − 219 с.
  12. Перельмутер И. А. Залог древнегреческого глагола: теория, генезис, история / И. А. Перельмутер. − СПб. : Ноах, 1995. − 275 с.
  13. Перельмутер И. А. Общеиндоевропейский и греческий глагол / И. А. Перельмутер. − Л. : Наука, ЛО, 1977. − 208 с.
  14. Сенів М. Г. Функціонально-семантичний аналіз системи просторових і часових відношень (на матеріалі латинської мови) / М. Г. Сенів. – Донецьк : Донеччина, 1997. – 287 с.
  15. Славятинская М. Н. Древнегреческий язык как функциональная система / Н. М. Славятинская // Живое наследие античности. – М. : Изд-во МГУ, 1987. – С. 5–24.
  16. Славятинская М. Н. О становлении категории времени в греческом языке / Н. М. Славятинская // Вопросы классической филологии. − − № 6. − С. 115–145.
  17. Тронский И. М. Общеиндоевропейское языковое состояние / И. М. Тронский. – М. ; Л. : Наука, 1967. – 104 с.
  18. Written Voices, Spoken Signs: Tradition, Performance and the Epic Text / Bakker E. J., Kahane A. (eds.). – Cambridge : Mass. Reviewed by M. D. Usher, 1998. – 294 p.
  19. Duhoux Y. Le Verbe grec ancien: elements de morphologie et de syntaxe historiques / Y. Duhoux. – Louvain-la-Neuve : Peeters, 1992. – 304 p.
  20. Hammerl R., Sambor J. Statystyka dla jezykoznawcow / R. Hammerl, J. Sambor. – Warszawa, 1990.
  21. Friedrich P. On Aspect Theory and Homeric Aspect / P. Friedrich // International Journal of American Linguistics Memoir. – 1974. – № 28. – P. 1–44.
  22. Rijksbaron A. Aristotle, Verb Meaning and Functional Grammar: Towards a New Typology of States of Affairs / A. Rijksbaron. – Amsterdam : J. C. Gieben, 1989. – 308 p.
  23. Rijksbaron A. Syntax and Semantics of the Verb in Classical Greek: An Introduction / A. Rijksbaron. – Amsterdam : J. C. Gieben, 1994. – 304 p.
  24. Sicking C. M. J. , Stork P. Two Studies in the Semantics of the Verb in Classical Greek / C. M. J. Sicking, P. Stork. – Leiden : Brill, 1996. – Part I. Aspect choice: time reference or discourse function? – P. 1–118.
  25. Steinthal H. Geschichte der Sprachwissenschaft bei den Griechen und Römer mit besonderer Rücksicht auf die Logik / H/ Steinthal. – Berlin : Verlagsbuchhandlung, 1962. – VII. – 712 s.