Прономінальний суб’єкт ἐγώ як засіб лексичної когезії  в тексті монологічної промови Платона “Апологія Сократа”

Садовський Антон Олегович

асист.

Львівський національний університет імені Івана Франка

2014.– Vol. 8 : 129-134Pdf

Стаття присвячена дослідженню ключового елемента рольового дейксису – прономінального суб’єкта γώ як актуалізатора потенціалу лексичної когезії, а саме його ролі у реалізації лексичної рекуренції і прономіналізації іменників у тексті монологічної промови Платона “Апологія Сократа”.

Ключові слова: прономінальний суб’єкт; прономінатив; рольовий дейксис; лексична когезія; лексична рекуренція.

Садовский А. О., ассист.

Львовский национальный университет имени Ивана Франко

Прономинальный субъект γώ как средство лексической когезии в тексте монологической речи Платона “Апология Сократа”

Статья посвящается исследованию ключевого элемента ролевого дейксиса – прономинального субъекта ἐγώ как актуализатора потенциала лексической когезии, а именно его роли в реализации лексической рекурренции и прономинализации существительных в тексте монологической речи Платона “Апология Сократа”.

Ключевые слова: прономинальный субъект; прономинатив, ролевой дейксис; лексическая когезия; лексическая рекурренция.

Sadovskyy A. O., Lecturer

Ivan Franko Lviv National University

Pronominal Subject γώ as Mean of Lexical Cohesion within a Text of Plato’s Monological Speech “Apology of Socrates”

This article deals with examination of a key element of role deixis – pronominal subject ἐγώ as an actualizer of lexical cohesion’s potential, specifically its role in forming of lexical recurrence and pronominalization of nouns within a text of Plato’s monological speech “Apology of Socrates”.

Key words: pronominal subject; pronominative; role of deixis; lexical cohesion; lexical recurrence.

1. Апресян, Ю. Д. Дейксис в лексике и грамматике и наивная модель мира // Избранные труды : в 2 т. / Юрий Дереникович Апресян. – [2-е изд.]. – М. : Гнозис, 1995. – Т. 2. – 767 с.
  2. Гальперин, И. Р. Текст как объект лингвистического исследования / Илья Романович Гальперин. – М. : Наука, 1981. – 138 с.
  3. Загнітко, А. П. Лінгвістика тексту : Теорія і практикум / Анатолій Панасович Загнітко. – Донецьк : ООО “Юго-Восток” Лтд, 2006. – 289 с.
  4. Лукин, В. А. Художественный текст: Основы теории и элементы анализа / Владимир Алексеевич Лукин. – М. : Ось-89, 1999. – 192 с.
  5. Матвеева, А. А. Дейксис как маркер категории “свой-чужой” / А. А. Матвеева // Вестник Самарского государственного университета. – 2007. – № 1. – 112–118 с.
  6. Падучева, Е. В. Семантические исследования. Семантика времени и вида в русском языке. Семантика нарратива / Елена Викторовна Падучева. – М. : Языки русской культуры, 1996. – 464 с.
  7. Рибачок, С. М. Термінологічна лексика як засіб когезії англомовного економічного тексту: дис. … канд. філол.. наук : спец. 10.02.04 “Германські мови” / Світлана Михайлівна Рибачок. – К., 2004. – 213 с.
  8. Садовський, А. О. Мінімальні елементарні синтаксеми – прономінальні суб’єкти в тексті діалогу Платона “Крітон” / А. О. Садовський // Науковий вісник Чернівецького університету. Романословянський дискурс – Чернівці, 2011– Вип. 565. – 258 с.
  9. Селиванова, Е. А. Основы лингвистической теории текста и коммуникации / Елена Александровна Селиванова. – К. : ЦУЛ, “Фитосоциоцентр”, 2002. – 336с.
  10. Сусов, И. П. Линвистическая прагматика / Иван Павлович Сусов. – Винница : Нова книга. 2009. – 30 с.
  11. Baker, M. A coursebook on translation / Mona Baker. – Oxford : Routledge, 2006. –317 p.
  12. Halliday, M. Cohesionin English / Michael Halliday. – N.Y. : Longman, 1976. – 392.p.
  13. Platons Ertheidigungs rede des Sokrates und Kriton / von Dr. Christian Cron. – Leipzig : Druck und Verlag von B. G. Teubner, 1861. – 132 c.

Стаття на дійшла до редакції 10.04.14