Соматичні фразеологізми з компонентом ἡ καρδία “серце”  у Септуагінті та Новому Завіті

Левко Олександр Вадимович

канд. філол. наук, асист.

2014.– Vol. 8 : 93-98Pdf

У статті досліджено фразеологічні одиниці з соматизмом ἡ καρδία “серце” у грецькій мові Септуагінти та Нового Завіту, проаналізовано їх семантику та вживання у біблійній лінгвокультурі. У результаті аналізу встановлено, що соматичні фразеологізми з компонентом ἡ καρδία “серце” у Святому Письмі позначають емоції та почуття, чесноти та гріхи, мислення та розумову діяльність, волевиявлення та бажання.

Ключові слова: давньогрецька мова, фразеологізм, соматизм, Септуагінта, Новий Завіт, серце, соматичний код культури.

Левко А. В., канд. филол. наук., ассист.

Киевский национальный университет имени Тараса Шевченко

Соматические фразеологизмы с компонентом ἡ καρδία “сердце” в Септуагинте и Новом Завете

В статье исследуются фразеологические единицы с соматизмом ἡ καρδία “сердце” в греческом языке Септуагинты и Нового Завета, анализируется их семантика и функционирование в библейской лингвокультуре. В результате анализа установлено, что соматические фразеологизмы с компонентом ἡ καρδία “сердце” в Священном Писании обозначают эмоции и чувства, добродетели и грехи, мышление и умственную деятельность, волеизъявление и желание.

Ключевые слова: древнегреческий язык, фразеологизм, соматизм, Септуагинта, Новый Завет, сердце, соматический код культуры.

Levko O. V., Ph. D., Assistant Professor

Taras Shevchenko National University of Kyiv

Somatic Phraseological units With the Component ἡ καρδία “Heart” in the Septuagint and the New Testament

The article deals with phraseological units with the somatism ἡ καρδία “heart” in the Greek language of the Septuagint and the New Testament, analyses their semantics and functioning in the biblical linguoculture. By means of analysis it was determined that somatic phraseological units with the component ἡ καρδία “heart” in the Holy Scripture are able to represent emotions and feelings, virtues and sins, thinking and mental activity, will and desire.

Key words: the Ancient Greek language, phraseological unit, somatism, the Septuagint, the New Testament, heart, somatic code of culture.

1. Красных, В. В. Коды и эталоны культуры (приглашение к разговору) / В. В. Красных // Язык, сознание, коммуникация: сб. статей / Отв. ред. В. В. Красных, А. И. Изотов. – М. : МАКС Пресс, 2001. – Вып. 19. – С. 5–19.
  2. Красных, В. В. Этнопсихолингвистика и лингвокультурология / Виктория Владимировна Красных. – М. : Гнозис, 2002. – 284 с.
  3. Маслова, В. А. Лингвокультурология / Виктория Анатольевна Маслова. – М. : Академия, 2001. – 208 с.
  4. Петрова, Л. И. Человеческое тело и эмоции в контексте лингвокультурологии / Л.И. Петрова // Вестник Псковского государственного университета. Серия : Социально-гуманитарные и психолого-педагогические науки. – 2007. – Вып. 3. – С. 133–144.
  5. Cherbonnier, E. L. The Logic of Biblical Anthropomorphism / E. L. Cherbonnier // Harvard Theological Review. – 1962. – Vol. 55. – P. 187–206.
  6. Jüngel, E. Anthropomorphismus als Grundproblem neuzeitlicher Hermeneutik / E. Jüngel // Verifikationen: Festschrift für Gerhard Ebeling zum 70. Geburtstag. – Tübingen : Mohr, 1982. – S. 499–521.
  7. Liddell, H. G. Greek-English Lexicon / Henry George Liddell, Robert Scott, Sir Henry Stuart Jones. – Oxford : Clarendon Press, 1996. – 2042 p.
  8. Novum Testamentum Craece et Latine / ed. Eb. Nestle, Er. Nestle, B. Alland, K. Alland, J. Karavidopoulos, C. Martini, B. Metzger. – 27-th. rev. ed. – Stuttgart: Deutsche Bibelgesellschaft, 2002. – 812 p.
  9. Septuaginta: 2 vols. / ed. A. Rahlfs. – Stuttgart : Deutsche Bibelgesellschaft, 1979. – 941 p.
  10. Soffer, A. The Treatment of Anthropomorphisms and Anthropopathisms in the Septuagint of Psalms / A. Soffer // Jellicoe S. Studies in the Septuagint Origins : Recentions and Interpretations. – N. Y. : Ktav Pub. House, 1974. – P. 395–417.

Стаття надійшла до редакції 12.05.14