←2019. – Vol. 14
Строкаль Олександр Миколайович
к.філол.н., асистент
Київський національний університет імені Тараса Шевченка
DOI: https://doi.org/10.17721/StudLing2019.14.147-157
АНОТАЦІЯ
У статті розглядаються особливості вербалізації рослинного світу в поетичній мові Олексія Довгого. Під час дослідження було з’ясовано, що світ природи для первісної людини відображав увесь Всесвіт – його структуру, причиново-наслідкові зв’язки, які вона не могла пояснити чи зрозуміти. Саме тому всі явища та реалії довкілля антропоморфізувалися людиною. Компоненти рослинного світу займали чи не найбільшу частину концептуальних понять у світогляді українців. Мова виступала певним носієм таких уявлень, відображених в образно-символічних значеннях слів. Особливою формою репрезентації цих значень стала поезія, оскільки в поетичному тексті може максимально повно і багатобарвно виявлятися глибокий символізм численних антропоморфізованих образів природи. У поетичних текстах Олексія Довгого реалії рослинного світу представлені досить виразно і багатогранно. Така особливість є цілком закономірною з огляду на їхню вагому роль в українській культурній традиції. Найчисленнішими з-поміж такого типу одиниць є лексеми на позначення дерев та їхніх частин. Спостерігаємо такі найбільш часто використовувані лексеми і їхні похідні: береза, бук, в’яз, верба, вишня, груша, дуб, калина, клен, тополя, яблуня та ін. Уживання поетом лексем зі зменшено-пестливими компонентами дозволяє передавати внутрішній стан ліричного героя та встановлювати із читачем глибший зв’язок. Реалії рослинного світу беруть участь у створенні в тексті жіночих та чоловічих образів та в сакралізації певного локусу.
Ключові слова: дерево, флоронім, мовна картина світу, поезія Олексія Довгого.
ЛІТЕРАТУРА
- Кононенко, В. І. Українська лінгвокультурологія (Київ, 2008), 327.
- Науменко, Н. В. «Яблуко як символ української фольклорної та книжкової поезії.» Література. Фольклор. Проблеми поетики34 (2010): 292–298.
- Словник української мови: в 11 томах, т. 1 (Київ, 1970), 799.
- Strokal, O. «Polyphony of the author’s word of Pavlo Movchan and Vladimir Kolomiyets (Poetics of floronyms and faunonyms)» Trypillian civilization journal (2018), доступ https://www.trypillia.com/2018/142-oleksandr-strokal-polyphony-of-the-author-s-word-of-pavlo-movchan-and-vladimir-kolomiyets.
ДЖЕРЕЛА ІЛЮСТРАТИВНОГО МАТЕРІАЛУ
- Довгий, О. П. «Доторки блискавки.» Вибрані твори в чотирьох томах, т. 1 (Київ, Укр. письменник, 2009), 414.
- Довгий, О. П. «Дихання вічності. Восьмивірші.» Вибрані твори в чотирьох томах, т. 2 (Київ, Укр. письменник, 2009), 388.
- Довгий, О. П. «Дереворити.» Вибрані твори в чотирьох томах, т. 3 (Київ, Укр. письменник, 2009), 536.
- Довгий, О. П. «Келих троянд.» Вибрані твори в чотирьох томах, т. 4 (Київ, Укр. письменник, 2009), 438.