РЕАЛІЗАЦІЯ ЛЮБОВНОЇ МАГІЇ В ТЕКСТАХ TABELLAE DEFIXIONUM

Олена Володимирівна Садовнича, sadovnychalena22@gmail.com

канд. філол. наук

Національний медичний університет імені О. О. Богомольця


DOI: https://doi.org/10.17721/StudLing2023.23.41-51


PDF (UKRAINIAN)


АНОТАЦІЯ

У фокусі даного дослідження – аналіз лексичних одиниць, пов’язаних із “приворотними зіллями” в латинській мові (amātōrium, medicamentum amatorium, potio, venus, venenum), які мають подвійне значення, охоплюючи і кохання, і отруту.

Окремий аспект статті присвячено tabellae defixionum, котрі вважаються важливим елементом сакрального латинськомовного тексту. Розглядаються мотиви, що підштовхували до створення таких табличок, зокрема у контексті складного становища жінок в античному Римі. Кохання для жінок того часу було особливо важливим, і стаття вказує на різноманітні мотиви: помста за зраду, прагнення “отримати свого бажаного чоловіка”, міцне кохання та здорові діти.

Аналіз фонетичних та морфологічних особливостей tabellae defixionum виконано в працях В. Ваананена, Р. Томліна, Г. Германа, А. Кроппа, Дж. Блансдорфа та ін. Проте, авторка акцентує увагу не на системно-струкурних особливостях текстів, а на прагмалінгвістичному аспекті, паралельно вирішуючи питання належності цих текстів до повсякденного мовлення і розглядаючи їх лінгвопрагматичну функцію.

У статті також висвітлюються різні типи досягнення бажаного ефекту в текстах любовній магії: а) спрямовані на збудження прив’язаності та б) спрямовані на зваблення. Відстежується зв’язок між магічним текстом та його впливом на психіку та почуття цільової особи.

Зроблено загальний висновок щодо високого рівня організації та ретельного використання вербальних елементів для досягнення бажаного ефекту в контексті любовної магії в античному Римі.

Ключові слова: любовна магія, перформатив, таблички проклять, ритуал, сугестія, соматоніми.


ЛІТЕРАТУРА:

  1. Faraone, Ch. Ancient Greek Love Magic (Harvard, 1999).
  2. Gager, John G. Curse Tablets and Binding Spells from the Ancient World. Front Cover (Oxford University Press, 1992 – Blessing and cursing) 278.
  3. Schilling Robert. Religion et magie à Rome. In: École pratique des hautes études, Section des sciences religieuses (Annuaire 1967-1968). T. 75 (1966): 29-55.
  4. Urbanová, D. et al. L’elemento coercitivo nelle tabellae defixionum di argomento amoroso–alcuni aspetti testuali (Na, 2010).
  5. Urbanová, Daniela, and Pierluigi Cuzzolin. Some linguistic and pragmatic remarks on the tabellae defixionum. Journal of Latin Linguistics 15.2 (2016): 313-345.
  6. Winkler, J. The Constraints of Eros. Magika Hiera, Ancient Greek Magic and Religion, C. Faraone & D. Obbink (eds.) (Oxford, 1991): 214-223.
  7. Кагаров Е. Г. Греческие таблички с проклятиями. Греческія таблички съ проклятіями (Харків: Типография Г.П. Радовильского, 1918),
  8. Садовнича, О. В. Tabellae Defixionum–магічні перформативні комунікативні акти. Multidisciplinary academic notes. Theory, methodology and practice 27 (2022), 339.