ВІДЕОКУРС З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ЯК ІНОЗЕМНОЇ: ЛІНГВОДИДАКТИЧНА СТРАТЕГІЯ МОДЕЛЮВАННЯ

Оксана Василівна Якименко-Ломон, iakimenkooksana@gmail.com

канд. філол. наук, асист.

Київський національний університет імені Тараса Шевченка

DOI: https://doi.org/10.17721/StudLing2024.24.138-148


PDF (UKRAINIAN)


АНОТАЦІЯ

 У статті теоретично обґрунтовано лінгводидактичну стратегію відеокурсу «Україна: історія та сучасність», розробленого на кафедрі української філології для іноземних громадян Навчально-наукового інституту філології. Окреслено можливості його застосування для формування іншомовної комунікативної компетентності студентів.

Подано визначення відеоматеріалів та їх класифікацію для вивчення іноземної мови. Встановлено критерії відбору навчального відеоматеріалу: мовне наповнення, зміст та якість. Розглянуто навчальний потенціал автентичних відеоматеріалів як ефективного сучасного засобу в освоєнні іноземної мови. Зазначено, що вони підвищують мотивацію студентів, здійснюють емоційний та інтелектуальний вплив, надають унікальну можливість вивчати іноземну мову і культуру, етнопсихологічні особливості народу. Наголошено, що використання відео полегшує процес аудіювання, сприяє формуванню не лише зорової, а й мовної наочності через закріплення певних зразків-еталонів. Описано прийоми роботи з відеоматеріалом на занятті з іноземної мови.

Охарактеризовано авторський відеокурс для іноземних студентів. Зазначено, що тематично й стилістично розмаїті матеріали (короткі відеосюжети та мультиплікаційні фільми, повнометражні анімаційний та художні фільми) спрямовані на розвиток аудитивних і загалом комунікативних навичок студентів, розширення лексичного запасу й ознайомлення з історією та культурою України. Змодельовано етапи опрацювання відеоматеріалу (допереглядовий – для усунення смислових і мовних труднощів, переглядовий – для перевірки розуміння, активізації почутого мовленнєвого матеріалу, післяпереглядовий – для розвитку вмінь усного мовлення), запропоновано різноманітні типи завдань до них. Подано ілюстративну практичну розробку комплексу вправ на матеріалі відеосюжету 24 каналу «Віктор Глушков».

Ключові слова: українська мова як іноземна, автентичні відеоматеріали, іншомовна комунікативна компетентність, система завдань


Література:

  1. Захарова О. В. Особливості використання відеоматеріалів на заняттях з іноземної мови у вищих навчальних закладах. Науковий вісник національного університету біоресурсів і природокористування України 2 (Київ, 2015): 81-88.
  2. Подосіннікова Г. І., Кривошия К. С. Технологія інтерактивного навчання «кіноклуб» у підготовці майбутніх учителів англійської мови. Іноземні мови 2 (2022): 32-46.
  3. Рябуха Т. В., Гостищева Н. О. Використання відеоматеріалів у навчанні іноземної мови. Найновите научни постижения: материали за Х международна научна практична конференция. Филологични науки 20 (2014): 10-13.
  4. Якименко-Ломон О. В. Україна: історія та сьогодення. Відеокурс (Київ: Фенікс, 2020), 90 с.
  5. Яхнюк Т. О. Використання фрагментів художніх відеофільмів для навчання студентів мовних спеціальностей соціокультурної англійської лексики: автореф. дис… канд. пед. наук: 13.00.02 (Київ, 2002), 20 с.